Saturday, 19 April 2014

Sürprizler şehri Dubai

Bu şehir her bir etkinlik ile ayrı bir şaşkınlık kaynağı oluyor benim için.

Geçtiğimiz haftalarda bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Comic-con a gittim. Comic-con nedir bilenler zaten şu noktada "Dubai'de comic-con mu var?" diyerek şaşkınlıklarının ilk tepkisini veriyorlar sanırım.
Evet...
Resmi ismi; Middle East Film & Comic con

Arkadaşlarımın gideceklerini öğrendiğimde, "ben de geleyim yahu, ne varmış ne yokmuş kendi gözümle bir göreyim" dedim. Merak işte.

Sergi alanına doğru yaklaştıkça artan kalabalık ve kostümlerin çeşitlenmesi karşısında "hımm hımm şimdiden bunlar var ise, içeride ne göreceğiz acaba?" dedim.

Ziyaretçilerine baktığımızda, resmi olarak fiziksel yaşı çocuk olanlardan çok, ruhu çocuk olanlar çoğunlukta idi. Ancak ruhu çocuk yetişkinlerin satın alabileceği her türlü aksesuar satışı mevcuttu.Gerçek devre parçaları ile yapılmış olan bu aksesuarlar ise her yaşın ilgisini çekmeye yeterliydi.


Yerel sanatçılar eserlerini canlı olarak icra edebiliyorlardı.

Lokal Sanatçılar demişken şu çalışmayı paylaşmadan geçmek olamaz. Star Wars karakterlerine ekledikleri emirliklere has aksesuarlar yüzüme kocaman bir gülümseme kondurmayı çok kolay başardı.


Sanatçının Instragram profili için; artlifeflip

Şu posterlerin başında bulunan mıdır sanatçı emin değilim.

Ama bir diğer eğlenceli favorim de superhabibi dir : )

Sergilenen eserlerden, çalışmalardan bir tanesini daha paylaşmak istiyorum.

Sonra sıra Comic con ziyaretcilerine gelecek.

Ne yalan söyleyeyim, sergi alanına yaklaşırken bu kostümler içindeki insanların sokaklarda yürüdüklerini, metro ile buraya geldiklerini gördükçe yaptığımdan hiç hoşlanmasam da bir kıyaslama işine giriştim.

"Bu iş Türkiye'de olsa acaba ne tarz kostümler olurdu?" diye düşünmeye başlayıp, "Ama insanlar sokakta böyle dolaşamazlardı galiba ya" diye hüzünlü bir havaya geçtim. Daha sonrasında kardeşimle konuştuğumda ise kostüm giymeye kalkan birilerinin Türkiye'de dayak yediklerini de öğrendim. :(

Ülkemizin hoşgörüsünden bahsetme faslını hızlıca geçip, ziyaretçilerin fotograflarını paylaşmaya geçiyorum.
Korsan kılığının hakkını vermek için yürürken topallayan bir arkadaş. Kostümün karakterini tam olarak sergileyebilmek için gösterdiği çabaya hayran kaldım.

Kostüm bu işin raconudur, ille de komplike kostümlere gerek yok, şu lokal arkadaşımız gibi birazcık yaratıcı ve esprili olmak yeterlidir bence.

Elbette bu iş için özel bir çaba sarfeden, üzerine elektrik tesisatı ile kostümünü ışıklandıran bu abimizi de tebrik etmeyi ihmal etmiyoruz.


Şu fotografta beni esas ürküten şeyin kostum&makyaj mı yoksa bu arkadaşın yanında keyifle poz vermiş olan iki çocuğun yüzündeki ifade mi emin değilim. Çocukları fotograftan keserek ayırdım, 


Sevimlilik yarışında şu tavşana karşılık asağıdaki şeker kız var :)

Bazı karakterleri tanımak son derece kolayken bazıları için sadece "hım bir kralice olsa gerek şu" dan baska bir şey diyemediklerim boldu.Ne olduğunu hiç anlayamadığım bir başka karakter de bu yeşilli kardeşimizdi. Yürüyüşünden bir oğlan çocuğu oldugu belli olan bu arkadaşın nasıl nefes aldığını, hangi karakter olduğundan daha çok merak ettim.

Bir an için Bülent Ersoy'un Dubai'ye geldiğinden şüphe ettim. Haksız sayılmam değil mi?


Corpse Bride gelmişse sevgili Divamız da gelmiş olabilir diyorum hala :)


Bir diğer film karakteri de ziyaretçiler arasındaydı.Kocaman sahneyi ve sahnedeki kostümlü bayanı gördüğümde "Acaba en iyi kostüm yarışmasına mı denk geldim?" dedim ama kızın sarkı üstüne sarki söylediğini görünce, ziyaretçi olmadığına ve bir konser verdiğine karar kıldım.


Büyük çocukların eğlenceleri kadar küçük ziyaretçiler için de ilgi çekici pek çok sey vardı.


Cos play sevdası sadece gençlere has bir şey olmadığının ispatı da bu beyefendi olsa gerek.


sadece şortu ile gelmiş olan şu arkadaş ise vücudunu turuncu boya ile boyamıştı. Fotografta renk çok belirgin olmasa da ziyaretçilerin hayalgüçlerinin sınırlarını göstermek için uygun gibi geliyor.
Post a Comment